Mineral Hangi Besinlerde Bulunur?
15 Mayıs 2024

Mineral Hangi Besinlerde Bulunur?

Mineral hangi besinlerde bulunur, Canlıların yapısında az da olsa minerallere gereksinim duyulur. Mineraller vücudun %4 gibi çok küçük bir kısmını oluşturmalarına rağmen birçok maddenin yapısına katılırlar ve kimyasal reaksiyonlarda düzenleyici olarak görev yaparlar. Mineral içeren besinlerin düzenli olarak vücuda alınması gereklidir. Çünkü ter, idrar ve dışkı ile vücuttan sürekli mineral kaybı olur. Mineraller vücutta gereksinim duyulan miktarlara göre makro mineraller ve makro mineraller olmak üzere iki grupta incelenir.

Kalsiyum: Vücudumuzda en çok bulunan mineraldir. Yetişkin bir insanın vücudunda 1200 gram kalsiyum bulunur. Kalsiyumun kaynakları ise süt ve süt türevleri, pekmez, sussam, fındık, fıstık, kuru baklagiller, tahıllar. Günlük gereksinim miktarı ise yetişkin bir birey için 1000 - 1200 gramdır.

Fosfor: İnsan vücudunda kalsiyumdan sonra en çok bulunan mineraldir. En iyi kaynakları et, tavuk, balık, yumurta, sert kabuklu yağlı tohumlar, süt ve süt türevleri ve tahıllardır. Günlük gereksinim miktarı yetişkin bir birey için 800 - 1000 miligramdır.

Magnezyum: Yetişkin bir insan vücudunda ortalama 25 gram kadar bulunur. Magnezyumun en iyi kaynakları yağlı tohumlar, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, etler ve tahıllardır. Günlük gereksinim miktarı yetişkin bir birey için 300 - 350 miligram yeterlidir.

Demir: Normal, yetişkin bir insanın vücudunda ortalama 3 - 5 gram kadar demir bulunur. En iyi demir kaynakları kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebze ve meyvelerdir. Günlük gereksinim miktarı yetişkin erkek için 10 miligram yetişkin bir kadın için 18-20 miligramdır.

Sodyum: Sodyum kanda ve hücre dışındaki sıvıda bulunur. Vücudun sıvı dengesi için gereklidir. En iyi kaynakları tuz, yumurta, kırmızı etler, süt ve ürünleri, taze sebze ve meyvelerdir. Günlük gereksinim miktarı yetişkin bir birey için 3 - 7 gram arasındadır.

Potasyum: Kanda potasyum çoğunlukla kırmızı kan hücrelerinde bulunur. En iyi kaynakları kahve, muz, patates, kayısı, portakal, kuru baklagillerdir. Günlük gereksinim miktarı ise yetişkin bir birey için 2 - 4 gramdır.

İyot: Yetişkin bir insan vücudunda ortalama 20 - 30 miligram kadar iyot bulunmaktadır. En iyi iyot kaynakları ise zenginleştirilmiş iyotlu tuz, içme suyu, su ürünleri, süt, yumurta ve tahıllardır. Günlük gereksinim miktarı ise yetişkin bir birey için kilogram başına en az 2 miligramdır.

Bakır: Karaciğerde depolanan önemli minerallerden biridir. En iyi kaynakları organ etleri, su ürünleri, pekmez, susam. Günlük gereksinimi konusunda kesin bir bilgi olamamakla birlikte günlük 2 - 5 miligram bakırın yeterli ve güvenli olduğu bildirilmektedir.

Çinko: Yetişkin bir insan vücudunda ortalama 2- 3 gram çinko bulunur. En iyi kaynakları et, tavuk, deniz ürünleri, karaciğer gibi organ etleridir. Günlük gereksinim miktarı ise yetişkin bir birey için 11 - 22 miligramdır.

Flor: Diş mineleri ve kemiklerin güçlenmesi için gerekli olan bir mineraldir. En iyi iyot kaynakları ise çay, içme suyu, işlenmiş besinler, sebze ve meyvelerdir. Günlük gereksinim miktarı yetişkin bir birey için 0,05 - 0.1 miligram önerilmektedir.

Manganez: Yetişkin bir bireyin vücudunda ortalama 12 - 20 miligram kadar manganez bulunur. En iyi kaynakları tahılların embriyo kısmı, çay, yağlı tohumlar ve kuru baklagillerdir. Günlük gereksinim miktarı yetişkin bir birey için 2,5 - 5 miligramdır.

Krom: Karaciğer kromun en çok bulunduğu organdır. En iyi kaynakları et türleri, yumurta, peynir çeşitleri ve baharatlardır. Günlük gereksinim miktarı kilogram başına 0,05 - 0,1 miligramdır.

Selenyum: E vitamini ile görev alır. En iyi kaynakları deniz ürünleri, organ etleri ve diğer etlerdir. Günlük gereksinim miktarı yetişkin bir birey için kilogram başına 1,5 microgramdır.

Mineral Hangi Besinlerde Bulunur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mineral Çeşitleri Nelerdir?

Mineral Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni